Бизнесът срещу договорите за разделно събиране
Новият закон за разделно събиране на отпадъци от фирми предизвика масово недоволство сред бизнеса в страната. Според собственици новите норми са на практика неприложими и могат да доведат до фалити. Представители на компании обявиха, че се опасяват от картелни споразумения между фирми колектори, които да събират отпадъци на по-ниски от обичайните изкупни цени.
От първия януари 2013-та година всяка компания е задължена да събира разделно отпадъците си и да сключи договор с фирма, която да ги извозва. Въпреки, че бизнесът сигнализира за конфликти в новия закон и указанията за прилагане, екоинспекцията вече налага глоби от 3 до 10 хиляди лева при констатиране на несключен договор . Това е и причината за масовото недоволство.
Предприятието на Мариян Кенаров има сключен договор с фирма, която извозва отпадъците от около 5 години. Съгласен е, че в наредбата има неуредици, но като цяло идеята за разделно събиране е добра. Освен това според него подобна услуга излиза и изгодно на собствениците на компании.
Един от проблемите, с които бизнесът може да се сблъска при договаряне с фирма колектор е неизгодни цени за изкупуване на отпадъците в следствие на картелно споразумение, алармират собствениците. Всички са обединени около мнението, че сключването на договор трябва да е с повишено внимание.
От Българската стопанска камара пък излязоха с изявление, че много от фирмите в страната ще бъдат принудени да преустановят дейността си или да влязат в сивия сектор в следствие на промените в закона.
Борис Цанов
14 Януари 2013 | 19:06
Тагове: компании, събиране, отпадъци
Борис Цанов
14 Януари 2013 | 19:06
Тагове: компании, събиране, отпадъци
« Назад